AKP’li Belediye ‘Cumhuriyet’i kaldırdı!

Ana Sayfa » Basından » AKP’li Belediye ‘Cumhuriyet’i kaldırdı!

AKP’li Artvin Belediyesi şehrin girişindeki “Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısını kaldırdı.

AKP’li Artvin Belediyesi şehrin girişindeki köprüdeki Cumhuriyet Kenti Artvin’e hoş geldiniz yazısını kaldırdı. Gelen tepkiler üzerine sembolik de olsa yazı yeniden asıldı.

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan; “Cumhuriyet Kenti Artvin yazısına tahammül edemediler. Yazıklar olsun. AKP iktidarı önce bankalardan, kamu kurumlarından Türkiye Cumhuriyeti (TC) yazısını kaldırdı, sonra okullarda andımızı, şimdide Artvin’in girişindeki üst geçitteki “Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısını kaldırdı. Yeni Türkiye diye ifade ettikleri bu olsa gerek. 2023 hedefinde de anlaşılan Türkiye Cumhuriyetini kökten kaldıracaklar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

KÖPRÜNÜN CHP’Lİ BELEDİYE DÖNEMİNDEKİ HALİ ŞÖYLEYDİ:

AKP’Lİ BELEDİYE YAZIYI KALDIRDI:

TEPKİLER SONRASI YAZI TEKRAR EKLENDİ:

CHP’li Bayraktutan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek “Yazının kaldırılması talimatını kim verdi?” diye sordu.

Bayraktutan’ın önergesi şöyle:

AKP iktidarında; özelliklede son döneminde Cumhuriyetin temel değerlerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun eserlerine yönelik itibarsızlaştırma, yok sayma gibi gaflet içinde davranışlar AKP kadrolarınca popülerlik kazanmış ve ülkemizin her yerinde bu tür eylemleri kendisine görev bilmiştir.

Kamu kurumlarından ve Devlet Bankalarından Türkiye Cumhuriyeti yazısının kaldırılması, okullarda andımızın okutulmaması, Milli Güvenlik Kurulunda Atatürk portesinin olmayışı, Başbakanın halka sesleniş konuşmasında Atatürk fonunu kullanmaması, bazı Valilik sitelerinden Atatürk fotoğraf ve bilgilerinin kaldırılması, kamu binalarında Atatürk ve Cumhuriyet ifadelerinin yenilendik mazereti ile çıkarılması gibi birçok saygısızlıklar AKP’nin Yeni Türkiye söylemini özetlemektedir.

Son günlerde yine Artvin Belediye Başkanlığı hizmet alanında bulunan Artvin’in hemen girişindeki üst geçitte “Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısının AKP’li Artvin Belediyesince kaldırılması Artvin halkının büyük bir tepkisini kazandırmış, halkın infiali üzerine de rengarenk boyanan üst geçidin üstüne de sembolik şekilde “Cumhuriyet Kenti Artvin” yazısı ivedilikle eklenmiştir.

Bu bağlamda;

1- Artvin’de Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz yazısının kaldırılması direktifini siz mi verdiniz? Kim bu yazının kaldırılması yönünde karar vermiştir?

2- Cumhuriyet Kenti Artvin’e Hoş Geldiniz yazısı kimi rahatsız ediyordu? Neden kaldırıldı?

3- Bu yazıyı kaldıranlar hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”

Kaynak: Sozcu.com.tr

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU

FACEBOOKTA BİZ